Симптоми дисбалансу мікрофлори кишечника

Здуття живота

Гази в кишечнику утворюються постійно. Людина виробляє від 400 до 1 200 мл газів на добу. Їх об'єм залежить від кількості повітря, яке потрапляє в шлунково-кишковий тракт, і від кількості газу, виробленого мікробною флорою. Деякі мікроорганізми мають особливий фермент, відповідальний за утворення водню й метану в товстій кишці з ферментованої їжі, що надходить.

Об'єм газів, що одночасно знаходиться в шлунково-кишковому тракті, зазвичай не перевищує 100 мл, але в деяких випадках вироблення газу може збільшуватися і викликати помітний дискомфорт. Людина починає страждати від здуття живота. Одним із прикладів є синдром подразненого кишечника, який зазвичай супроводжується почуттям здуття живота й відчуттям тяжкості в животі з урчанням, метеоризмом. При цьому почуття дискомфорту від здуття живота помітно знижуються або відсутні в період нічного відпочинку.

Розлад кишечника

Майже в кожної десятої людини мають місце проблеми з кишечником (або кишкові розлади), зокрема діарея і запор. Розлад кишечника проявляється поганим травленням, здуттям живота, метеоризмом, запором, що чергується з діареєю, перепадами настрою, порушенням сну, кандидозом, виснаженням, відрижкою.

Розлад кишечника найчастіше виникає в результаті порушення балансу мікрофлори, який, у свою чергу, викликається надмірним використанням лікарських засобів (зокрема, антибіотиків), різними захворюваннями, недавньою операцією, сидячим способом життя, стресом, неправильним харчуванням. Поспішні, нерегулярні або надмірно великі прийоми їжі, розмови під час їди, жувальна гумка, надмірне споживання газованих напоїв або раціон, бідний на фрукти та овочі та багатий на цукор і жири, можуть сприяти порушенню балансу мікрофлори кишечника.

Діарея (пронос)

Діарея (пронос) — це розлад кишечника, що проявляється збільшенням вмісту рідини, об'єму або частоти дефекацій (випорожнень). Коли починається діарея, дефекація відбувається кілька разів на день, іноді й у нічний час.

Причини діареї (проносу)

Існує багато причин виникнення діареї: інфекція, що виникає в разі вживання продуктів харчування, які містять патогенні мікроорганізми; прискорення природних скорочень кишечника, викликане раптовим впливом холоду. Причина проносу у дорослих також може критися у вживанні токсичних хімічних речовин або зіпсованих продуктів харчування, або продуктів, на які у людини алергія. Надмірне споживання алкоголю – ще одна причина проносу. Також діарея може супроводжуватися іншими симптомами, такими як спазми кишечнику, відчуття печіння в анусі при проходженні фекалій і загальне нездужання. У найбільш серйозних випадках можуть спостерігатися лихоманка (ознака інфекції), а також зневоднення через втрату рідини.

Біль у животі

Біль у животі може бути різної інтенсивності і зазвичай локалізується в підреберній ділянці (під діафрагмою і в надшлунковій ділянці), а також поширюватися в ділянку малого тазу та інші ділянки розташування кишечника. Біль у животі може бути двох типів. Перший тип – переймоподібний біль у животі (коліки), під час якого спостерігається спонтанне чергування спазму і розслаблення. Іншим типом є безперервний біль в животі, який не змінює інтенсивність під час дефекації або виведення газів. Існує безліч різних причин болю в животі. У більшості випадків біль в животі викликана запорами або неправильним харчуванням. Проблема стає більш складною, якщо біль у животі супроводжується лихоманкою, діареєю, нудотою та блюванням, які спричинені бактеріальною або вірусною інфекцією шлунка або кишечника.

Важкість у животі

Такі відчуття, як важкість у животі і біль у животі, можуть виникати при розладі кишечника, діареї та /або закрепі з різною консистенцією і/або частотою випорожнень. «Чому важкість у животі?», «Чому болить живіт?» – ці запитання завжди з'являються при дисбалансі мікрофлори кишечника. Важкість у животі і біль в животі є найбільш частим видом дискомфорту, час від часу ці прояви можуть бути досить важкими і стати причиною візиту до лікаря.

Симптоми можуть зберігатися протягом тривалого часу, прогресуючи з виникненням рецидивів: періоди нормального самопочуття чергуються з періодами повторної появи розладу; болі в животі і важкість у животі часто викликані стресом, неправильним харчуванням, зміною погоди і прийомом лікарських засобів, які можуть впливати на транспорт в кишечнику або викликати дисбіоз.

Пробiотики: питання та вiдповiдi
Чому так важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника?

Мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій, наприклад, таких, як участь у процесах травлення, синтезі вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Крім того, вона відіграє роль захисного бар'єра, перешкоджаючи проникненню шкідливих бактерій, і регулює функції імунної системи організму. Тому мікрофлора кишечника важлива для здоров'я організму в цілому.

Лікування та профілактика
Як зберегти здоров’я кишечника й баланс його мікрофлори?

Зберегти нормальний кишковий баланс допоможуть здорове харчування, відмова від вживання алкоголю. Необхідно також уникати різких перепадів температур. З появою ознак порушення балансу мікрофлори кишечника (біль у животі, здуття живота, пронос та інші кишкові розлади) або при прийомі антибіотиків, які негативно впливають на кишкову мікрофлору, необхідно використовувати спеціальні пробіотичні лікарські засоби (пробіотики), які сприяють відновленню фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Яким чином виникають інфекції, небезпечні для кишечника?

Основний шлях проникнення інфекції в організм — оральний. Джерелом кишкових інфекцій можуть бути заражені харчові продукти або напої. Також в деяких випадках використання антибіотиків може призвести до розвитку псевдомембранозного коліту, який може мати доволі важкий перебіг. Тому обґрунтовано застосування пробіотиків при лікуванні кишкових інфекцій.

Лікування та профілактика
Чи можуть антибіотики змінити мікрофлору кишечника?

Антибіотики можуть впливати на фізіологічну рівновагу кишкової флори. Дійсно, крім активності відносно бактерій,
що викликали інфекційний процес, антибіотики також впливають на кишкову мікрофлору, порушуючи баланс між «хорошими» та «поганими» бактеріями на користь останніх. Це призводить до дисбіозу кишечника, що виявляється такими розладами як діарея, здуття живота, біль у животі тощо.

Лікування та профілактика
Що таке пробіотики?

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, пробіотики — це непатогенні для людини мікроорганізми, які здатні відновлювати нормальну мікрофлору органів, а також згубно впливати на патогенні та умовно патогенні бактерії. Іншими словами, пробіотики — це мікроби, які в нормі складають мікрофлору різних органів людини. Кишкові розлади та дисбіози є показанням для застосування пробіотиків.

Дуже важливо використовувати пробіотики, коли порушується баланс мікрофлори кишечника.

Пробіотики повинні вміти долати захисні механізми людського організму та потрапляти до кишечника, де, прикріпившись до його стінки, боротися з патогенними («шкідливими») мікроорганізмами й відновлювати
баланс мікрофлори.

Лікування та профілактика