Дисбаланс мікрофлори кишечника у дітей

Кишкові інфекції

Віруси та бактерії можуть вражати травну систему та викликати шлункові захворювання і кишкові інфекції у дітей. Найбільш поширеним захворюванням у менш адаптованих груп із ще незрілою мікрофлорою, наприклад, у дітей, є вірусний гастроентерит («шлунковий грип»). Цей інфекційно-запальний процес вражає слизову оболонку шлунка та кишечника. Для нього характерні різні шлунково-кишкові симптоми, такі як: діарея, блювання, біль у животі, загальна слабкість і лихоманка. Ці симптоми залежно від збудника та тяжкості захворювання можуть зберігатися від декількох днів до декількох тижнів. Зараження вірусним гастроентеритом відбувається аліментарним шляхом через тісний контакт із інфікованою людиною: під час обміну продуктами харчування, напоями або іншими предметами, а також під час вживання зараженої їжі або води. Вірусні кишкові інфекції у дітей можуть також поширюватися повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання. У шлунково-кишковому тракті бактерії та віруси викликають запалення і руйнування частини слизової оболонки стінки кишечника. Запалення призводить до утворення слизу, схожого на желеподібну мокроту, а в серйозних випадках — гною та крові, які виводяться з калом. Коли кишкові інфекції у дітей вражають шлунок, ці симптоми можуть супроводжуватися блюванням. Втрата рідини та електролітів, пов'язана з гастроентеритом, може бути не більше, ніж просто незручністю для здорової дорослої людини, однак у дітей це може призводити до серйозних наслідків.

Антибіотикотерапія

Відомо, що у 100% людей, які приймають антибіотики, розвивається дисбіоз. Він може бути різного ступеня тяжкості.

Антибіотикоасоційована діарея у дітей може бути обумовлена безпосередньою агресивною дією антибіотика на кишечник і порушенням рівноваги мікрофлори — дисбіозом. Антибіотикоасоційована діарея частіше зустрічається у дітей і спостерігається в 20‒25% випадків. Вона може приводити до госпіталізації (або продовження терміну перебування в лікарні), тимчасового припинення антибактеріальної терапії або заміни антибактеріального засобу (що не завжди є правильним).

У випадках дисбіозу та пов'язаної з ним діареї необхідно використовувати пробіотик, стійкий до призначеного антибактеріального препарату, здатний відновити або зберегти фізіологічний баланс мікрофлори кишечника.

Раціон і зовнішні чинники

Кишечнику немовляти доводиться адаптуватися до змін у харчуванні. При переході від грудного годування до штучного або зміні суміші для грудного вигодовування можлива поява таких симптомів, як запор або пронос (діарея у дитини), здуття живота та метеоризм.

Контакт з новими продуктами в період відлучення від грудного вигодовування також може викликати біль у животі у дітей, здуття чи напади діареї.

Зміна погодних умов під час поїздок або на відпочинку, значні перепади температури навколишнього середовища (наприклад, в жарку погоду потрапляння в закриті приміщення, охолоджені кондиціонером) можуть представляти серйозну проблему для шлунково-кишкового тракту, викликаючи пронос у дитини та болі в животі.

Харчова непереносимість

Харчова непереносимість – нездатність перетравлювати певні продукти харчування. Причиною можуть бути так звані псевдоалергічні реакції, нестача харчових ферментів, інфекції та інші реакції, пов'язані з непереносимістю продуктів.

Непереносимість різних типів продуктів харчування може проявлятися безліччю ознак, але найбільш поширеними є кишкові розлади (здуття живота, закреп, діарея, біль у животі та метеоризм).

Найчастіше зустрічаються 2 види непереносимості – це непереносимість цукру (лактози, сорбіту) і непереносимість глютену (целіакія).

Непереносимість цукру (лактози, сорбіту)

Харчова непереносимість цукру (лактози, сорбіту) обумовлена дефіцитом ферменту, який зазвичай розщеплює цукор. В цьому випадку цукор не розпадається на простіші елементи і не абсорбується кишечником, замість цього він вбирає воду і ферментуєтся мікрофлорою кишечника з утворенням вуглекислого газу, який викликає цілу низку шлунково-кишкових розладів, таких як: діарея у дітей, метеоризм і здуття живота у дітей. Цей тип харчової непереносимості досить широко розповсюджений і часто є причиною хронічних кишкових проблем, таких як синдром подразненого кишечника.

Непереносимість глютену (целіакія)

Целіакія — дисфункція кишечника, яка з'являється, коли організм не може перетравлювати глютен (білок, що міститься в пшениці, житі, ячмені та вівсі). Симптоми: діарея у дитини, слабкість через втрату ваги, дратівливість, спазми в животі, біль у животі у дітей. У дітей можуть також спостерігатися симптоми недостатнього або порушеного харчування, такі як затримка росту.

Прорізування зубів

Прорізування зубів — фізіологічне явище, але воно може призвести до різних розладів, включаючи рясне слиновиділення, набряк і почервоніння ясен, неспокій і втрату апетиту.

Поява молочних зубів (їх ще називають первинними) іноді може супроводжуватися легкою лихоманкою та діареєю (проносом).

Коли мікрофлора кишечника здорова та збалансована, ймовірність появи таких розладів зменшується.



Пробiотики: питання та вiдповiдi
Чому так важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника?

Мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій, наприклад, таких, як участь у процесах травлення, синтезі вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Крім того, вона відіграє роль захисного бар'єра, перешкоджаючи проникненню шкідливих бактерій, і регулює функції імунної системи організму. Тому мікрофлора кишечника важлива для здоров'я організму в цілому.

Лікування та профілактика
Як зберегти здоров’я кишечника й баланс його мікрофлори?

Зберегти нормальний кишковий баланс допоможуть здорове харчування, відмова від вживання алкоголю. Необхідно також уникати різких перепадів температур. З появою ознак порушення балансу мікрофлори кишечника (біль у животі, здуття живота, пронос та інші кишкові розлади) або при прийомі антибіотиків, які негативно впливають на кишкову мікрофлору, необхідно використовувати спеціальні пробіотичні лікарські засоби (пробіотики), які сприяють відновленню фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Яким чином виникають інфекції, небезпечні для кишечника?

Основний шлях проникнення інфекції в організм — оральний. Джерелом кишкових інфекцій можуть бути заражені харчові продукти або напої. Також в деяких випадках використання антибіотиків може призвести до розвитку псевдомембранозного коліту, який може мати доволі важкий перебіг. Тому обґрунтовано застосування пробіотиків при лікуванні кишкових інфекцій.

Лікування та профілактика
Чи можуть антибіотики змінити мікрофлору кишечника?

Антибіотики можуть впливати на фізіологічну рівновагу кишкової флори. Дійсно, крім активності відносно бактерій,
що викликали інфекційний процес, антибіотики також впливають на кишкову мікрофлору, порушуючи баланс між «хорошими» та «поганими» бактеріями на користь останніх. Це призводить до дисбіозу кишечника, що виявляється такими розладами як діарея, здуття живота, біль у животі тощо.

Лікування та профілактика
Що таке пробіотики?

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, пробіотики — це непатогенні для людини мікроорганізми, які здатні відновлювати нормальну мікрофлору органів, а також згубно впливати на патогенні та умовно патогенні бактерії. Іншими словами, пробіотики — це мікроби, які в нормі складають мікрофлору різних органів людини. Кишкові розлади та дисбіози є показанням для застосування пробіотиків.

Дуже важливо використовувати пробіотики, коли порушується баланс мікрофлори кишечника.

Пробіотики повинні вміти долати захисні механізми людського організму та потрапляти до кишечника, де, прикріпившись до його стінки, боротися з патогенними («шкідливими») мікроорганізмами й відновлювати
баланс мікрофлори.

Лікування та профілактика