Мікрофлора кишечника

Мікрофлора кишечника людини є складовою людського організму і виконує багаточисленні життєво важливі функції, які реалізуються як локально, так і на системному рівні. При цьому різні види бактерій роблять свій внесок у цей вплив на мікрофлору кишечника. Уся сукупність мікроорганізмів і макроорганізм складає своєрідний симбіоз, де кожен має зиск для свого існування і впливає на партнера. У здорових осіб мікрофлора кишечника нараховує більше 500 видів мікроорганізмів.

Їх кількість величезна! Тільки уявіть: вона в 10 разів більша, ніж загальне число клітин у нашому організмі. Загальна маса мікрофлори кишечника складає від 1 до 3 кг. Унікальність мікрофлори кожної людини дозволяє розглядати її як своєрідні «відбитки пальців». При цьому мікрофлора кишечника здорової людини ідеально адаптована до потреб саме його організму, і тому її склад досить стабільний упродовж усього життя. Види бактерій, які переважають у кишечнику, є «хорошими», вони зберігають баланс і забезпечують нормальну роботу шлунково-кишкового тракту. При цьому види, шкідливі для організму, хоча і присутні, не здатні викликати розлад системи або захворювання. Однак під впливом різних факторів (антибіотики, незбалансоване харчування, інфекції тощо) баланс мікрофлори кишечника порушується, патогенні види бактерій розростаються і їх стає більше, а «хороша» кишкова флора пригнічується. У цих випадках необхідно вжити заходів для відновлення нормального балансу мікрофлори кишечника, наприклад, використовувати спеціалізовані медичні препарати.

З чого складається мікрофлора кишечника?

Склад мікрофлори кишечника змінюється залежно від різних рівнів травної системи. Крім того, на її склад впливають й інші фактори, такі як вік, стать, харчування, спосіб життя людини тощо. Отже, щоб відповісти на питання «З чого складається мікрофлора кишечника?», слід знати, що у шлунково-кишковому тракті бактерії розподілені по-різному: в шлунку ріст мікроорганізмів обмежується кислим середовищем (низький рівень рН), уздовж тонкої кишки їх концентрація поступово збільшується, а найбільша кількість бактерій розташовується в товстому кишечнику.

Мікроорганізми, які можуть жити без кисню (анаеробні), складають 95% всієї мікрофлори кишечника, тоді як бактерії, яким для життя необхідний кисень (аеробні), — всього 5%.

Рот, шлунок, тонка і товста кишка — кожну з цих ділянок заселяють різні типи бактерій. Мікроорганізми в ротовій порожнині виконують захисну функцію (стрептококи, бактероїди, лактобактерії та дріжджі). Бактерії шлунково-кишкового тракту (лактобацили, ентерококи, бактероїди та ін.) — неймовірно складний бар'єр на шляху інфекцій.

Формування нормальної мікрофлори кишечника — тривалий і складний процес. Фактично з народження людський організм починають заселяти різні мікроорганізми, впродовж декількох років відбувається дозрівання збалансованого мікросвіту. І хоча з віком кількість і склад мікроорганізмів змінюється, унікальність і баланс мікрофлори кишечника зберігається упродовж усього життя людини.


Пробiотики: питання та вiдповiдi
Чому так важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника?

Мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій, наприклад, таких, як участь у процесах травлення, синтезі вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Крім того, вона відіграє роль захисного бар'єра, перешкоджаючи проникненню шкідливих бактерій, і регулює функції імунної системи організму. Тому мікрофлора кишечника важлива для здоров'я організму в цілому.

Лікування та профілактика
Як зберегти здоров’я кишечника й баланс його мікрофлори?

Зберегти нормальний кишковий баланс допоможуть здорове харчування, відмова від вживання алкоголю. Необхідно також уникати різких перепадів температур. З появою ознак порушення балансу мікрофлори кишечника (біль у животі, здуття живота, пронос та інші кишкові розлади) або при прийомі антибіотиків, які негативно впливають на кишкову мікрофлору, необхідно використовувати спеціальні пробіотичні лікарські засоби (пробіотики), які сприяють відновленню фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Яким чином виникають інфекції, небезпечні для кишечника?

Основний шлях проникнення інфекції в організм — оральний. Джерелом кишкових інфекцій можуть бути заражені харчові продукти або напої. Також в деяких випадках використання антибіотиків може призвести до розвитку псевдомембранозного коліту, який може мати доволі важкий перебіг. Тому обґрунтовано застосування пробіотиків при лікуванні кишкових інфекцій.

Лікування та профілактика
Чи можуть антибіотики змінити мікрофлору кишечника?

Антибіотики можуть впливати на фізіологічну рівновагу кишкової флори. Дійсно, крім активності відносно бактерій,
що викликали інфекційний процес, антибіотики також впливають на кишкову мікрофлору, порушуючи баланс між «хорошими» та «поганими» бактеріями на користь останніх. Це призводить до дисбіозу кишечника, що виявляється такими розладами як діарея, здуття живота, біль у животі тощо.

Лікування та профілактика
Що таке пробіотики?

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, пробіотики — це непатогенні для людини мікроорганізми, які здатні відновлювати нормальну мікрофлору органів, а також згубно впливати на патогенні та умовно патогенні бактерії. Іншими словами, пробіотики — це мікроби, які в нормі складають мікрофлору різних органів людини. Кишкові розлади та дисбіози є показанням для застосування пробіотиків.

Дуже важливо використовувати пробіотики, коли порушується баланс мікрофлори кишечника.

Пробіотики повинні вміти долати захисні механізми людського організму та потрапляти до кишечника, де, прикріпившись до його стінки, боротися з патогенними («шкідливими») мікроорганізмами й відновлювати
баланс мікрофлори.

Лікування та профілактика