Дисбаланс мікрофлори кишечника у дорослих

Здоров’я мікрофлори нашого кишечника залежить від загального стану організму. Безліч чинників можуть впливати на здоров’я мікрофлори, наприклад, погане харчування або застосування антибіотиків, які порушують бактеріальну флору. Крім того, різкі перепади температури, забруднення навколишнього середовища, тривалий харчовий дисбаланс, застосування гормонів хіміопрепаратів, стрес, перенесені оперативні втручання можуть негативно впливати на баланс кишкової мікрофлори. Подібно горлу або легеням, кишечник можуть вражати вірусні або бактеріальні інфекції.

У цих випадках кількість і різноманітність «хороших» бактерій зменшується, а чисельність патогенних («шкідливих»), навпаки, збільшується, що призводить до поганого самопочуття. Ознаки порушення балансу мікрофлори кишечника — біль у животі, діарея або запор, здуття живота, відчуття важкості, блювання, нудота, а також загальне нездужання і слабкість. У чому причина дисбалансу? Зменшення кількості «хороших» бактерій призводить до зниження вироблення корисних речовин і вітамінів, які потрібні нашому організму. Знижується здатність кишечника поглинати поживні речовини й синтезувати захисні засоби для боротьби з інфекціями. Пошкоджена мікрофлора не може захистити організм від проникнення патогенних бактерій і вірусів. Баланс мікрофлори кишечника, унікальний для кожної людини, змінюється з віком і знаходиться в стані динамічної рівноваги. У тих випадках, коли рівновага порушується з вказаних вище або з інших причин, розвивається хворобливий стан, який називається дисбіозом і потребує відновлення балансу.

Пробiотики: питання та вiдповiдi
Чому так важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника?

Мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій, наприклад, таких, як участь у процесах травлення, синтезі вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Крім того, вона відіграє роль захисного бар'єра, перешкоджаючи проникненню шкідливих бактерій, і регулює функції імунної системи організму. Тому мікрофлора кишечника важлива для здоров'я організму в цілому.

Лікування та профілактика
Як зберегти здоров’я кишечника й баланс його мікрофлори?

Зберегти нормальний кишковий баланс допоможуть здорове харчування, відмова від вживання алкоголю. Необхідно також уникати різких перепадів температур. З появою ознак порушення балансу мікрофлори кишечника (біль у животі, здуття живота, пронос та інші кишкові розлади) або при прийомі антибіотиків, які негативно впливають на кишкову мікрофлору, необхідно використовувати спеціальні пробіотичні лікарські засоби (пробіотики), які сприяють відновленню фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Яким чином виникають інфекції, небезпечні для кишечника?

Основний шлях проникнення інфекції в організм — оральний. Джерелом кишкових інфекцій можуть бути заражені харчові продукти або напої. Також в деяких випадках використання антибіотиків може призвести до розвитку псевдомембранозного коліту, який може мати доволі важкий перебіг. Тому обґрунтовано застосування пробіотиків при лікуванні кишкових інфекцій.

Лікування та профілактика
Чи можуть антибіотики змінити мікрофлору кишечника?

Антибіотики можуть впливати на фізіологічну рівновагу кишкової флори. Дійсно, крім активності відносно бактерій,
що викликали інфекційний процес, антибіотики також впливають на кишкову мікрофлору, порушуючи баланс між «хорошими» та «поганими» бактеріями на користь останніх. Це призводить до дисбіозу кишечника, що виявляється такими розладами як діарея, здуття живота, біль у животі тощо.

Лікування та профілактика
Що таке пробіотики?

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, пробіотики — це непатогенні для людини мікроорганізми, які здатні відновлювати нормальну мікрофлору органів, а також згубно впливати на патогенні та умовно патогенні бактерії. Іншими словами, пробіотики — це мікроби, які в нормі складають мікрофлору різних органів людини. Кишкові розлади та дисбіози є показанням для застосування пробіотиків.

Дуже важливо використовувати пробіотики, коли порушується баланс мікрофлори кишечника.

Пробіотики повинні вміти долати захисні механізми людського організму та потрапляти до кишечника, де, прикріпившись до його стінки, боротися з патогенними («шкідливими») мікроорганізмами й відновлювати
баланс мікрофлори.

Лікування та профілактика