Пробіотики:
питання та відповіді

Чому так важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника?

Мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій, наприклад, таких, як участь у процесах травлення, синтезі вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Крім того, вона відіграє роль захисного бар'єра, перешкоджаючи проникненню шкідливих бактерій, і регулює функції імунної системи організму. Тому мікрофлора кишечника важлива для здоров'я організму в цілому.

Лікування та профілактика
Як зберегти здоров’я кишечника й баланс його мікрофлори?

Зберегти нормальний кишковий баланс допоможуть здорове харчування, відмова від вживання алкоголю. Необхідно також уникати різких перепадів температур. З появою ознак порушення балансу мікрофлори кишечника (біль у животі, здуття живота, пронос та інші кишкові розлади) або при прийомі антибіотиків, які негативно впливають на кишкову мікрофлору, необхідно використовувати спеціальні пробіотичні лікарські засоби (пробіотики), які сприяють відновленню фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Яким чином виникають інфекції, небезпечні для кишечника?

Основний шлях проникнення інфекції в організм — оральний. Джерелом кишкових інфекцій можуть бути заражені харчові продукти або напої. Інший можливий шлях інфікування — антибіотики. Їх використання може призвести до збільшення чисельності умовно-патогенних («шкідливих») мікробів, які в нормі знаходяться в балансі з корисними мікроорганізмами. У результаті може виникнути інфекційне захворювання. Лікування кишкових інфекцій проводиться з обов'язковим застосуванням пробіотиків.

Лікування та профілактика
Чи можуть антибіотики змінити мікрофлору кишечника?

Антибіотики можуть впливати на фізіологічну рівновагу кишкової флори. Дійсно, крім активності відносно бактерій,
що викликали інфекційний процес, антибіотики також впливають на кишкову мікрофлору, порушуючи баланс між «хорошими» та «поганими» бактеріями на користь останніх. Це призводить до дисбіозу кишечника, що виявляється такими розладами як діарея, здуття живота, біль у животі тощо.

Лікування та профілактика
Що таке пробіотики?

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, пробіотики — це непатогенні для людини мікроорганізми, які здатні відновлювати нормальну мікрофлору органів, а також згубно впливати на патогенні та умовно патогенні бактерії. Іншими словами, пробіотики — це мікроби, які в нормі складають мікрофлору різних органів людини. Кишкові розлади та дисбіози є показанням для застосування пробіотиків.

Дуже важливо використовувати пробіотики, коли порушується баланс мікрофлори кишечника.

Пробіотики повинні вміти долати захисні механізми людського організму та потрапляти до кишечника, де, прикріпившись до його стінки, боротися з патогенними («шкідливими») мікроорганізмами й відновлювати
баланс мікрофлори.

Лікування та профілактика
Як обрати пробіотик?

Необхідно знати, як із широкого кола препаратів обрати найбільш дієвий і ефективний засіб для досягнення конкретної мети.

Отже, як обрати пробіотик? Вибір пробіотика для відновлення балансу мікрофлори кишечника, звичайно, зробити дуже непросто.

Перш за все, потрібно обирати між пробіотиками, які є харчовими добавками, здатними доповнити раціон людини та підтримати організм у випадку дисбіозу, і пробіотиками, які є лікарськими препаратами, здатними надавати терапевтичний ефект, відновлюючи фізіологічний баланс мікрофлори, захищаючи його та запобігаючи виникненню порушень.

Крім цього, необхідно враховувати властивості пробіотичних мікроорганізмів, які містить у собі пробіотик, зокрема:

• чи здатні мікроорганізми пробіотика долати шлунково-кишковий бар'єр і потрапляти в кишечник у живому та активному стані (шлунково-жовчна стійкість);

• чи володіє використовуваний пробіотик стійкістю до антибіотиків, чи можливо його використовувати на тлі антибактеріальної терапії та чи зберігає він при цьому свої позитивні властивості (стійкість до антибіотиків).

• умови зберігання: деякі пробіотики потрібно зберігати в холодильнику, а інші — не обов'язково. Останні можна вживати під час подорожей або відпустки, не дотримуючись особливих умов зберігання. Пробіотик також можна застосовувати дітям у вигляді гарячих напоїв і немовлятам, додаючи в пляшечку для годування (термостійкі).

• смакові якості: фактор, який відіграє особливу роль при застосуванні препарату у дітей; пробіотик без смаку легше використовувати, додаючи в продукти харчування та напої. У цьому випадку діти не відмовляються від його прийому.

Лікування та профілактика
Чи відновлюють препарати-пробіотики баланс мікрофлори кишечника?

Пробіотиками називають живі активні мікроорганізми, які при застосуванні в належних кількостях корисно впливають на організм у цілому. Зокрема, вони підсилюють захисний бар'єр кишечника, запобігають шлунково-кишковим розладам. Відповідно, пробіотичні лікарські засоби, що відновлюють баланс мікрофлори, є препаратами, які можуть надавати позитивний вплив на мікрофлору кишечника та сприяти досягненню її фізіологічного балансу.

Лікування та профілактика
Чи можуть стрес і тривога порушувати мікробну флору?

Кишечник часто називають «другим мозком». Подібне визначення має наукове обґрунтування. Під час ембріонального розвитку мозок і кишечник чутливі до впливу однакових речовин на основі білків із гормональною активністю. Деякі гормональні речовини, що виробляються при стимуляції нервової системи, впливають як на мозок, так і на кишечник і, як наслідок, на кишкову бактеріальну флору. Таким чином, все, що відбувається на рівні головного мозку, зокрема стан стресу та тривоги, як правило, впливає на функції кишечника і викликає розлади різного ступеня тяжкості.

Лікування та профілактика
У чому різниця між пробіотиками і так званими молочними ферментами?

Обидва терміни зазвичай використовуються як синоніми, але дефініція «молочні ферменти» насправді стосується мікроорганізмів, які виробляють молочну кислоту. Таким чином, молочні ферменти є підгрупою пробіотиків. Останні включають в себе різні види корисних мікроорганізмів, які можуть надавати позитивний вплив на мікрофлору кишечника, а також на стан здоров'я людини в цілому.

Лікування та профілактика
У чому різниця між йогуртом, який містить пробіотики, і пробіотичними лікарськими препаратами, які відновлюють мікрофлору кишечника та продаються в аптеках?

Йогурти, що містять пробіотики, є збагаченими продуктами харчування з додаванням одного або декількох основних пробіотичних речовин. Вони не мають терапевтичного ефекту та не можуть запобігати порушенням кишкової бактеріальної флори.

В аптеках можна придбати харчові добавки на основі пробіотиків і пробіотичні лікарські препарати. Добавки призначені для доповнення раціону та можуть сприяти відновленню кишкового балансу. У випадку, коли необхідно забезпечити лікувальний і профілактичний ефекти, доцільно застосовувати пробіотичні препарати, такі як Ентерожерміна®, що мають доведені терапевтичні і профілактичні властивості при шлунково-кишкових захворюваннях і дисбіозі. Лікарський засіб Ентерожерміна® забезпечить відновлення мікрофлори кишечника після антибіотиків.

Лікування та профілактика